Ks. Piotr Kuczmierczyk (1993 – 1995)

obrazek

Urodził się 8 lipca 1938 roku w Katowicach-Szopienicach jako syn Alfreda – kolejarza i Emilii z domu Gawlik. Ochrzczony został w kościele Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach  17 lipca 1938. Sakrament bierzmowania przyjął w parafialnym kościele w 6 czerwca 1949. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w 1952 rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym im. Świętego Jacka w ówczesnym Stalinogrodzie. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1956 zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenie diakonatu z rąk bpa Herberta Bednorza 26 marca 1961 w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święceń prezbiteriatu udzielił mu również bp Herbert Bednorz 25 czerwca 1961 w katowickiej Katedrze.

Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach podjął posługę wikariusza w parafiach:

• Matki Bożej Szkaplerznej i Świętego Piusa X w Jejkowicach (do 1965 r.)
  • Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (do 1968 r.)
  • Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach (do 1972 r.)
  • Chrystusa Króla w Rybniku-Golejowie (do 1974)

W styczniu 1974 mianowany został rektorem kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku-Ochojcu. W październiku 1980 został mianowany wikariuszem-ekonomem, a w grudniu tego roku proboszczem w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. W 1993, ze względu na przebytą chorobę, poprosił o przeniesienie na mniejszą parafię. W sierpniu tego roku został mianowany proboszczem parafii Chrystusa Króla w Rybniku-Golejowie. W 1995 ze względu na stan zdrowia przeniesiony został na rentę. Będąc na emeryturze zamieszkał w Zwardoniu. Przez krótki czas mieszkał w domu Świętego Józefa w Katowicach, a ostatnie lata w Rybniku na terenie parafii Świętego Józefa Robotnika.

Zmarł 9 stycznia 2015 w szpitalu, w Rybniku-Orzepowicach.

Pochowany został na cmentarzu parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach 14 stycznia 2015.